Alkoholizm - sygnały ostrzegawcze

Wiele osób często zastanawia się, czy ma problem z piciem albo czy ma skłonności do alkoholizmu. Poniżej zamieszczamy listę dziesięciu pytań, które można potraktować także jako swojego rodzaju sygnały ostrzegawcze.

  1. Czy zdarza Ci się pić w samotności?

  2. Czy kłamiesz w sprawie wypitej przez Ciebie ilości alkoholu? (Celowe niedoszacowanie ilości spożytego alkoholu ilustruje świadomość problemu oraz strach przed oceną ludzi).

  3. Czy ostatnio zauważyłeś/łaś u siebie wzrost tolerancji na alkohol? (Jeśli potrzebujesz coraz więcej alkoholu, by się upić, to jest prawdopodobne, że jesteś uzależniony).

  4. Czy pijesz dużo więcej niż twoi przyjaciele?

  5. Czy czasem pijesz już z samego rana, aby złagodzić kaca? (Jest to jeden z najpoważniejszych objawów alkoholizmu, ponieważ oznacza to niemal stałe zapotrzebowanie na alkohol).

  6. Czy spożywasz więcej alkoholu niż kiedyś?

  7. Czy masz zawroty głowy podczas picia? (To niekoniecznie jest oznaką alkoholizmu, ale może wskazywać na nadużywanie alkoholu).

  8. Czy często pijesz drinka po pracy, aby uspokoić nerwy? (Traktowanie alkoholu jako leku na stres może być niebezpieczne, ponieważ rodzi uzależnienie. Spożywanie alkoholu zamiast rozwiązywania problemów może spowodować problemy w pracy, niszczyć relacje z innymi ludżmi, a nawet wywołać problemy natury prawnej).

  9. Czy cierpisz z powodu wypadków związanych z alkoholem?

  10. Czy alkohol wpływa na Twoje relacje z bliskimi? Czy ludzie, którzy o Ciebie dbają krytykują Twoje picie? Czy mówią, że musisz ograniczyć spożywanie alkoholu? (To najsilniejszy znak alkoholizmu, ponieważ są to ludzie, którzy znają się najlepiej).

Odpowiedź "tak" nawet na jedno z powyższych pytań może oznaczać uzależnienie od alkoholu. Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem z piciem, zgłoś się niezwłocznie do specjalisty w celu potwierdzenia lub rozwiania obaw. Im wcześniej rozpoznasz chorobę alkoholową tym większe szanse na wyleczenie.